Uganda

Tytuł pochodzi z podziękowań dla krakowskich franciszkanów, które przekazał na koniec mszy św. w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP odpowiedzialny rady parafialnej w Mattuga profesor i lekarz Pan Mukassa.
Franciszkanie: o. Marian Gołąb i o. Szymon Majcherczyk po przyjeździe do Ugandy w 2009 roku początkowo zamieszkali w ubogiej dzielnicy Nalya. W tygodniu uczyli się miejscowego języka w Uniwersytecie Makerere. Na niedziele dojeżdżali do Mattuga, aby odprawiać msze św. Od 2009 roku zamieszkali w wynajętym domu Państwa Mukassa w miejscu zwanym "Geyena" co oznacza piekło. A teraz przenoszą się do nieba tzn. nowego domu.
Jubileusz 10-lecia powstania misji i pobytu franciszkanów w Ugandzie został w dniu 8 grudnia 2011 roku uczczony poświęceniem domu klasztornego, którego patronką jest Matka Boża Niepokalana.
(…)
Franciszkanie otrzymali imiona zgodnie z tym do jakiego klanu ugandyjskiego zostali przyjęci przez miejscowego arcybiskupa Kampali Kizito Lwanga: m.in. KAJUBI - o. Marian Gołąb (klan KONIK POLNY) - wikariusz w Kakooge, delegat prow. w Ugandzie
MALE - o. Wojciech Ulman (klan ZIEMNIAK) - ekonom w Mattuga
KIZITO - o. Szymon Majcherczyk (klan RYBA) - proboszcz w Mattuga
[podajemy imiona tych Ojców, z którymi spotykaliśmy się wielokrotnie w naszej szkole lub też znamy się z nimi „wirtualnie”]MŁEBE - o. Marek Warzecha (klan KONIK POLNY) - ekonom w Kakooge i odpowiedzialny za Franciszkańską adopcję(…)
Piękna oprawa muzyczna miejscowego chóru, ministranci, wielu prezbiterów, siostry zakonne i licznie zgromadzeni wierni i msza św. celebrowana w dolnej części budowanej szkoły robiła niesamowitą atmosferę.
Na koniec mszy św. pozdrowienia i podziękowania franciszkanom i ich dobrodziejom w imieniu o. Prowincjała wyraził wikariusz prowincji franciszkanów o. Paweł Dybka. Życzył im odwagi Maryi i zaufania, a wszystkim franciszkanom obchodzącym rocznicę złożenia ślubów zakonnych wytrwałości. (…)
Po mszy św. wszyscy uczestniczyli w poświęceniu pomieszczeń nowego domu w Mattuga.
 Po domu oprowadzali nas obecni mieszkańcy o. Szymon Majcherczyk i o. Wojciech Ulman, którzy w ostatnim czasie włożyli wiele serca i wysiłku w przygotowanie domu i uroczystości.
 Wiele osób gratulowało tak pięknego budynku, a polskie siostry zakonne swoim kobiecym wzrokiem i sercem oraz wrażliwością na estetykę domu gratulowały franciszkanom piękna i pomysłowości w urządzeniu kaplicy, kuchni, rekreacji, pokoi braci i innych pomieszczeń.
Na koniec wszyscy mogli ucztować razem z zaproszonymi gośćmi smakując przygotowane potrawy. A naprawdę uczta była wyborna. Szkoda tylko że od czasu do czasu.
Franciszkanom z Ugandy gratulujemy, szczególnie KIZITO I MALE życzymy odwagi ufności i dobrego wypoczynku i pracy w wyposażaniu domu i budowie kościoła i szkoły. Niepokalanej polecamy się w słowach z hymnu uroczystości: "Przewodnia gwiazdo rozbitków, Wieżo przez zło nie zdobyta, Zachowaj nas od zasadzki, Prowadź swym światłem do celu".

Na podstawie materiałów Ojców Franciszkanów z Ugandy i O. Wikariusza prowincji Krakowskiej Pawła Dybki
zredagował MZ