W tym roku VI Piknik Rodzinny w Poskwitowie, którego myślą przewodnią była historia i archeologia, odbył się pod hasłem „Galopem przez wieki”. Historia, jak głosił Cyceron to - świadek czasu, światło prawdy, życie pamięci, nauczycielka życia, zwiastunka przyszłości, dlatego na to piękne czerwcowe popołudnie organizatorzy Szkoła Podstawowa i Publiczne Gimnazjum w Poskwitowie oraz Fundacja Sapere et Gaudere przygotowała dla wszystkich szereg wspaniałych atrakcji mających na celu przybliżenie czasów minionych, a zarazem zachęcenie do refleksji i wspólnych wspomnień.
Zaszczycili nas swoją obecnością Poseł Ziemi Krakowskiej na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Pan Jarosław Gowin, Generalny Konsul Ukrainy w Krakowie Pan Witalij Maksymenko, Starosta Krakowski Pan Józef Krzyworzeka wraz z małżonką, Przewodniczący Komisji Promocji Kultury i Sportu Rady Powiatu Krakowskiego Pan Marek Piekara, Wójt Gminy Iwanowice Pan Zbigniew Grzyb, Ksiądz Proboszcz Ryszard Suchanowski, Ksiądz Prefekt Dominik Koston, Delegacja nauczycieli z Ukrainy – Charkowa, Delegacja nauczycieli z Ukrainy – Latyczowa oraz Delegacja nauczycieli i uczniów z Gimnazjum im. św. Franciszka z Asyżu w Żylinie na Słowacji na czele z siostrą dyrektor Tymoteą Tymkową, Przewodniczący Rady Gminy Pan Edward Stopiński, Sekretarz Gminy Pan Jerzy Krajnik, Radni:Pani Aleksandra Karnia – v-przewodnicząca Rady Gminy, Przewodniczący Komisji Budżetowej Rady Gminy oraz Przewodniczący Rady Rodziców Pan Paweł Maciejasz, Przewodniczący Komisji Oświaty Rady Gminy Pan Zdzisław Burda, Pani Lucyna Marchańska, Pan Mirosław Rosa, i pracownicy Urzędu Gminy: Pani Ewa Pieronek, Pan Adam Miska, Pani doktor Teresa Walczak –Czuba, Pani doktor Joanna Pawlik.
W programie pikniku były występy artystyczne na scenie oraz szereg innych atrakcji towarzyszących. Nad całością uroczystości czuwały prowadzące Iwona Chwierut i Katarzyna Nogieć przy znakomitej współpracy księdza Dominika Kostona, głównego inżyniera dźwięku, za co serdecznie mu dziękujemy.
Na scenie zaprezentowały się zaproszone zespoły Iluzja i Spectrum. Usłyszeliśmy również nasze szkolne chóry Pierwiosnek, Primavera, Primavera Plus, oraz zobaczyliśmy taneczne umiejętności grup tanecznych z poskwitowskich szkół. Na pikniku odwiedził nas znakomity wirtuoz gitary – pan Piotr Restecki, którego specjalnie dla nas zaprosił ksiądz Dominik Koston.
W trakcie przerw między występami artystycznymi odbywała się loteria fantowa Fundacji Sapere et Gaudere pod hasłem „Rozbuduj z nami plac zabaw”. Była to akcja inaugurująca działalność wspomnianej fundacji, aby w niej uczestniczyć należało być posiadaczem cegiełki, którą można było zakupić w specjalnie oznakowanym punkcie lub u fundacyjnych hostess.
Ponadto Fundacja Sapere et Gaudere przeprowadziła licytację kolekcjonerskich piłek z autografami reprezentantów Polski: Jerzego Dudka, Kuby Błaszczykowskiego i drużyn Wisły i Cracovi oraz tych mniejszych tenisowych sióstr Radwańskich Urszuli i Agnieszki. Wszystkie zgromadzone tego dnia środki zostaną przeznaczone na rozbudowę szkolnego placu zabaw.
W drugiej części spotkania odbyły się historyczne wydarzenia na szkolnym boisku. Pierwszym z nich był mecz piłkarski Słowacja vs Polska, pomiędzy młodzieżą Gimnazjum im. św. Franciszka z Asyżu z Żyliny na Słowacji oraz naszego, poskwitowskiego.
Natomiast drugim niezwykłym wydarzeniem było rozegranie meczu piłkarskiego żeńskich drużyn, pomiędzy pierwszą powstałą żeńską drużyną w naszej gminie Novi Narama (zwane Nowinki) prowadzoną przez trenera Marcina Rosę, a przedstawicielkami naszych szkół trenujących pod okiem nauczyciela wf Jakuba Sieniawskiego. Warto tu wspomnieć, iż był to debiutancki mecz żeńskiej drużyny z pobliskiej Naramy. Drużyny, która rusza w rozgrywkach od następnego sezonu ligowego.
Jednak piknik, to nie tylko scena ale szereg towarzyszących atrakcji. W tym roku nawiązując do myśli przewodniej pikniku przygotowaliśmy spotkanie z archeologami (Kołem Naukowym Archeologów Uniwersytetu Jagiellońskiego), z którymi można było udać się w podróż do przeszłości.
Dodatkowo uczniowie szkoły podstawowej przygotowali w Polowej Pracowni Przyrodniczej, Salę Muzealną a w niej ekspozycję „Galopem przez lata”, w której można było zobaczyć dawne przedmioty codziennego i nie tylko użytku.
W tym dniu gościliśmy w budynku szkoły przedstawicieli Małopolskiego Oddziału Okręgowego PCK, którzy przeprowadzili otwartą akcję krwiodawstwa „Dar krwi”. Wszyscy, którzy się przyłączyli do akcji otrzymali: bezpłatne wyniki badań, posiłek regeneracyjny, pamiątkowy gadżet. Krew oddało 15 osób, co jak zapewniła pani Magdalena Sobesto – Wiejak było bardzo dobrym wynikiem. Wszystkim, którzy, oddali krew serdecznie dziękujemy za wspaniały dar i zapraszamy również w przyszłym roku.
W budynku szkoły można było zapoznać się z pokonkursową wystawą pięknych prac plastycznych wykonanych w ramach Gminnego Konkursu Iwanowickie Pejzaże w tym roku pod tytułem „Jesień w Dolinie Dłubni”.
Tam również znajdowały się dwie wystawy fotograficzne. Pierwszą podsumowującą akcję „Pola Nadziei” przeprowadzoną przez wolontariuszy Szkolnego Koła Caritas prowadzonego przez panią Renatę Jagiełkę, oraz drugą „Zajęcia rozwijające w obiektywnie”, które są podsumowaniem zrealizowanego projektu w klasach młodszych pod tytułem „Dobrze, lepiej, najlepiej”, którego koordynatorem była pani Joanna Kowalska.
Natomiast uczniowie oddziału przedszkolnego pod okiem swoich pań przygotowali w plenerze galerię prac „Tu chcę się bawić”, do której inspiracją stało się motto piknikowej akcji Fundacji Sapere et Gaudere. Zarząd fundacji pod koniec imprezy nagrodził trzy prace, które najbardziej ich ujęły, wręczając drobne upominki autorom: Julii Stempień, Milenie Gracy, Tomkowi Taborowi.
Wszystkie dzieci mogły poskakać na trampolinie lub przenieść się w czasy średniowieczne i poskakać na dmuchanym zamku, ponadto z panem Januszem Mitką przejechać się bryczką zaprzęgniętą w kucyki.
Dla poprawy humoru można było dać ponieść się fantazji i wymalować sobie twarz.
Przy okazji pikniku nie mogło zabraknąć czegoś do zjedzenia. Rodzice przygotowali obfity i różnorodny bufet, który serwował same smakołyki, grillowane kiełbaski, ciasta, lody, słodkie przekąski, napoje ciepłe i zimne.
To był znakomity dzień, pełen wrażeń. W Poskwitowie równie dobrze bawili się duzi i mali, Polacy i Cudzoziemcy. Tego popołudnia każdy znalazł coś dla siebie i mamy nadzieję, że w przyszłym roku będzie jeszcze lepiej ! [AR]
Zapraszamy do galerii na obszery fotoreportaż :)