W poniedziałek (6 maja) grupa naszych nauczycieli i współpracowników udała się na zaproszenie Dyrekcji Gimnazjum im św. Franciszka z Asyżu w Żilinie z wizyta studyjną na Słowację. Bratnia szkoła przyjęła na z wielką serdecznością. Gimnazjum jest katolickie i prowadzone jest przez Siostry Szkolne od św. Franciszka z Żiliny.
Siostra Tymotea Timkova - Dyrektorka szkoła oprowadziła nas po szkole i pokazała nam każdy jej zakamarek. Szkoła funckjonuje już dwadzieścia lat.

Po spacerze po salach, pracowniach i laboratoriach szkolnych Uczniowie pokazali nam wspaniały, różnorodny program artystyczny. W południe uczestniczyliśmy w uroczystej Mszy św., którą koncelebrowali księże Zdeno Pupik i Dominik Koston. Msza odprawiana była w języku słowackim i polskim. Pani Dyrektor Anna Rerak c
czytała jedno z Czytań mszy św. Bariera językowa między językami polskim i słowackim jest prawie żadna i wielkie wrażenie wywierała jedność, która została wywołane przez dwujęzyczną liturgie, modlitwy i śpiewy... Zresztą słowacka młodzież śpiewała również niektóre pieśni po polsku; pięknie Głownie była to klasa odpowiadająca óżne systemy oświatowe Polski i Słowacji) II licealnej.
Po mszy zjedliśmy wspólny z nauczycielami i młodzieżą obiad (kto nie jadł niechaj żałuje)...
Po obiedzie nasze rozmowy o współpracy były kontynuowane w Klubie Szkolnym, który cieszy się dużym powodzeniem wśród młodzieży. Ta część rozmów dotyczyła działalności pozalekcyjnej i pozaszkolnej. Rozmawialiśmy również z młodymi ludźmi będącymi uczniami tej szkoły.
Szczegółowa relacja z wizyty z nowymi fotografiami wkrótce.
Pięknie dziękujemy Siostrom Szkolnym; Siostrze Tymotei, Pani vice-dyrektor Vierze, Nauczycielom i Młodzieży za ciepłe, życzliwe, serdeczne przyjęcie.
Bóg zapłać!!!
Teraz zapraszamy do nas!

Michał Znamirowski

Szkoły w Poskwitowie Wizyta delegacji z naszej szkoły w Gimnazjum im św. Franciszka z Asyżu w Żylinie na Słowacji zapoczątkowała współpracę szkół w ramach projektu tworzenia sieci szkół im. św. Franciszka. Zostaliśmy przyjęci bardzo ciepło i serdecznie. Siostra dyrektor Tymotea Tymkowa opowiedziała nam o bogatej działalności gimnazjum i oprowadziła nas po swojej szkole. W myśl hasła, które im przyświeca „Szkoła to nie tylko nauka”, w placówce działa bardzo dużo kół zainteresowań, uczniowie mają możliwość realizować swoje pasje aktorskie, sportowe, językowe itp. Mają wiele znaczących osiągnięć w konkursach nawet na szczeblu międzynarodowym. Uczniowie gimnazjum z dużym entuzjazmem przyjęli zaproszenie do naszych szkół. Spotkanie upłynęło w bardzo życzliwej i twórczej atmosferze. Omówiliśmy wstępne ramy naszej współpracy. Mamy nadzieję, że już w czasie czerwcowego pikniku będziemy gościć naszych przyjaciół z Żyliny.

Anna Rerak

Szkoły w Poskwitowie 6 maja wczesnym rankiem wybraliśmy się z wizytą do szkoły im. św. Franciszka z Asyżu na Słowacji. Podróż przebiegła bardzo szybko w miłej atmosferze. Pogoda również nam dopisała.
Po przyjeździe zostaliśmy bardzo mile przywitani przez siostrę Timoteę oraz pozostałych pracowników szkoły. Wszystkie siostry oraz nauczyciele byli naprawdę bardzo sympatyczni.
Bardzo duże i pozytywne wrażenie zrobiła na mnie szkoła, która jak się okazało jest o wiele większa w środku niż mogłoby to się wydawać z zewnątrz. Sale są bardzo dobrze wyposażone i pomalowane w zależności od poziomu klasy i nauczanego przedmiotu. W pamięci zapadły mi także zdjęcia klas powieszone na korytarzach, które zostały zrobione w bardzo pomysłowy sposób (zainspirowało mnie to bardzo J).
Uczniowie przedstawili program artystyczny w języku angielskim (młodsi uczniowie) oraz języku niemieckim (starsi uczniowie). Jeden z uczniów, vice mistrz Słowacji, zaprezentował nam sztukę kręcenia jojo – niesamowita pasja i występ.
Także rozmowy dotyczące naszej współpracy zapowiadają się owocnie. Mam nadzieję, że wszystko potoczy się po naszej myśli i niedługo będziemy mieć w naszej szkole gości ze Słowacji.

Marta Wojtas