Prowadzone od kilku lat zajęcia  wioślarstwa halowego dla uczniów szkół w Poskwitowie,  to przede wszystkim poznawanie  ciekawej dyscypliny sportu, indywidualny rozwój uczniów  na drodze do mistrzostwa sportowego, to kształtowanie odpowiednich zdolności motorycznych- zgodnie z wieloletnim programem szkolenia sportowego mającym na celu ukształtowanie przyszłych olimpijczyków.

Potrzeba ruchu, zdrowia, rywalizacji, osiągania sukcesów oraz tolerancji jest ważna dla każdego człowieka. U młodych ludzi  zajęcia sportowe rozwijają osobowość, dodatkowo niepełnosprawnym dają szanse na integrację społeczną, a uczniów pełnosprawnych uczą tolerancji  dla niepełnosprawności

Zajęcia rozwijają wytrzymałość uczniów i zdrową sportową rywalizację, wskazują zdrowy sportowy tryb życia, bez nałogów i używek.

WIOŚLARSTWO –dyscyplina sportowa Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich która kiedyś była dostępna tylko wybranym, stała się dostępna DLA WSZYSTKICH , dzięki ergometrom—urządzeniom do wiosłowania „na sucho”. Trenują na nich olimpijczycy, kadra narodowa, może popróbować każdy, a urządzenie to doskonale rzeźbi sylwetkę, „prostuje kręgosłup” i z powodzeniem może służyć do ćwiczeń dla niepełnosprawnych.

Odbywają się  już od kilku lat Mistrzostwa Polski, Świata, w wioślarstwie halowym,  a w Krakowie Puchar Krakowa i Ogólnopolskie Mistrzostwa uczniów niepełnosprawnych.

Współpraca z Uczniowskim Klubem Sportowym Salwator „NPS” w Krakowie, który prowadzi integracyjne zajęcia sportowe ukierunkowane na wioślarstwo, pozwala na dobrą, sportową zabawę dla wielu uczniów, a najbardziej ambitnym i pracowitym daje szanse na sportowy sukces.

Daje także perspektywy na to, by w szkole średniej, czy na studiach uprawiać wioślarstwo profesjonalnie w sekcjach wioślarskich krakowskich klubów czy uczelni.

Zajęcia prowadzi trener Janusz Włodek- były wioślarz AZS-AWF Kraków (także kajakarz górski), absolwent AWF Kraków, instruktor wioślarstwa, snowboardu, pływania i aerobiku.

Swoją wiedzę i doświadczenie wykorzystuje na  cotygodniowych zajęciach w szkole oraz na organizowanych od kilku lat zimowiskach podczas ferii.

Uczniowie biorą udział w wielu zawodach i turniejach, gdzie osiągają znaczące  sukcesy.  Szkołę zdobią liczne dyplomy, medale i puchary wywalczone na ergometrach wioślarskich podczas Mistrzostw Polski UKS, czy Pucharze Krakowa . Pierwszy złoty medal Mistrzostw Polski przywiozła do Poskwitowa Anna Cerek. Kolejne lata, to kolejne krążki różnych kruszców – indywidualne i w sztafetach dziewcząt i chłopców. To puchary Pucharu Krakowa i medale integracyjnych mistrzostw.

Ale przede wszystkim zajęcia z wioślarstwa halowego to dobrze pomyślane

i realizowane działanie dla dobra uczniów dla ich rozwoju i poszukiwania możliwości jak najlepszego wykorzystania szans dobrego startu w dorosłe życie.

Janusz Włodek