ROBOTY Poskwitow

We wrześniu 2021 r. przypada setna rocznica urodzin Stanisława Lema, jednego z najpoczytniejszych pisarzy science-fiction, którego twórczość zaliczana jest do kanonu światowej literatury. Wybrane opowiadania znajdują się również w wykazie lektur nadobowiązkowych. Decyzją Sejmu RP rok 2021 ustanowiono rokiem Stanisława Lema, co stało się dla szóstoklasistów pretekstem do głębszego zapoznania się z twórczością tego niezwykłego pisarza. W ramach zajęć języka polskiego uczniowie realizowali szereg różnorodnych działań pod nazwą „Poznajemy Lema”. W trakcie których zapoznali się z biogramem pisarza w formie wykładu online. Zobaczyli dzieła inspirowane twórczością pisarza: grafiki, rysunki, filmy animowane i spektakl teatralny z Miejskiego Teatru Miniatura w Gdańsku – co udało się dzięki udziałowi w projekcie iTeatr dla szkół. Ponadto uczniowie wykonywali szereg ćwiczeń i zadań online. Na zakończenie wszystkich działań szóstoklasiści tworzyli swoje kosmiczne historie i projektowali własne roboty z wykorzystaniem dostępnych materiałów, najczęściej były to różne rodzaje klocków.
Działania projektowe bardzo przypadły uczniom do gustu. Różnorodne metody pracy powodowały, że lekcje zaskakiwały i były interesujące dla szóstoklasistów. Moim zdaniem taka forma zajęć przyczyni się do lepszego utrwalenia zarówno sylwetki jak i wybitnej twórczości Lema, która do tej pory nie zawsze była pozytywnie odbierana przez młodych czytelników.

K.N.