VII GMINNY KONKURS RECYTACJI
„TEATR JEDNEGO AKTORA” – poezja Stanisława Jachowicza

Już po raz siódmy odbyły się w naszej szkole zmagania najlepszych najmłodszych aktorów gminy Iwanowice. Konkurs miał miejsce 24 kwietnia o godz. 10.00, a przybyło na niego 28 reprezentantów klas „0”-III (w tym dwójka wystąpiła po za konkursem).

W tym roku dzieci prezentowały jeden dowolnie wybrany wiersz Stanisława Jachowicza. Autor ten jest uznawany za najlepszego bajkopisarza dla dzieci swojej epoki i faktycznego twórcę polskiej literatury dziecięcej. Prócz bajkopisarstwa i intensywnej pracy pedagogicznej Jachowicz z wielkim zaangażowaniem zajmował się opieką społeczną nad dziećmi. Szczególnie interesował się losem dzieci z najuboższych warstw społeczeństwa — był współtwórcą ochronek, pierwowzorów dzisiejszych przedszkoli. Dzieła tego pisarza miały przede wszystkim wychowywać dzieci, ale też i uczyć: czytania, liczenia, historii.

Skład tegorocznego jury tworzyli: pani Marta Bolińska (doktor nauk humanistycznych, historyk literatury i krytyk literacki, literaturoznawca, specjalista min. w zakresie literatury dla dzieci i młodzieży), pani Iwona Żarkowska (nauczycielka nauczania zintegrowanego w Słomnikach, która od samego początku towarzyszy naszemu konkursowi) oraz ksiądz Dominik Koston (ksiądz prefekt z parafii Iwanowice). Oceniając aktorów jury zwracało uwagę na: ciekawą prezentację, deklamowanie z zastosowaniem zmiany tonu głosu, tempa, zastosowanie pauz i akcentu logicznego, dobór stroju i rekwizytów.

Po obradach przyznano następujące nagrody i wyróżnienia:

W kategorii kl. „0”
I m. - Murawska Marlena (S.P. w Poskwitowie)
II m. - Grzywnowicz Wiktoria (S.P. w Celinach)
III m. - Żurek Laura (S.P. w Damicach)
Wyróżnienia:
Gil Julia (S.P. w Sieciechowicach)
Krzysztofek Barbara (S.P. w Iwanowicach)

W kategorii kl. I
I m. - Rogóż Jolanta (S.P. w Celinach)
II m. - Konstantyn Jakub (S.P. w Iwanowicach)
II m. - Stąpała Weronika (S.P. w Poskwitowie)
III m. - Czekaj Alicja (S.P. w Sieciechowicach)
Wyróżnienia:
Kursa Eryk (S.P. w Naramie)
Sułkowska Klaudia (S.P. w Damicach)

W kategorii kl. II
I m. - Miśkiewicz Martyna (S.P w Sieciechowicach)
I m. - Motyka Karolina (S.P. w Celinach)
II m. - Madejska Alicja (S.P. w Iwanowicach)
II m. - Siemieniec Damian (S.P. w Poskwitowie)
III m. - Fiedor Katarzyna (S.P. w Widomej)
Wyróżnienia:
Cygan Piotr (S.P. w Damicach)
Palmowski Wiktor (S.P. w Naramie)

W kategorii kl. III
I m. - Świerk Krystian (S.P. w Celinach)
II m. - Domagała Miłosz (S.P. w Naramie)
III m. - Filipowska Magdalena (S.P. w Iwanowicach)
Wyróżnienia:
Adamczyk Milena (S.P. w Sieciechowicach)
Kubik Natalia (S.P. w Poskwitowie)
Petlic Klaudia (S.P. w Damicach)

Nagrody, których fundatorem był Gminny Ośrodek Kultury w Iwanowicach zostały przyznane za zajecie I, II, III miejsca oraz wyróżnienia. Wręczyła je pani Iwona Solecka (reprezentantka pana wójta) po występie wszystkich uczestników i po poczęstunku, na który zostali zaproszeni wszyscy mali aktorzy wraz ze swoim rodzeństwem i ich opiekunowie, panie wychowawczynie, rodzice.

W tym roku po raz pierwszy zostały wręczone serdeczne podziękowania, za opiekę artystyczną panią wychowawczynią wszystkich uczestników konkursu, bowiem nie mały jest ich wkład w osiągnięcia małych aktorów.

Na zakończenie, podsumowanie VII edycji Konkursu Teatr Jednego Aktora, kilka słów do gości skierował pan prowadzący Michał Znamirowski, który również wręczył dyplomy dla poszczególnych szkół oraz ufundowane przez niego upominki książkowe dla wzbogacenia bibliotek szkolnych.

Pamiętajmy jak ważne w rozwoju dziecka są konkursy tego typu. Pozwalają rozwijać wrażliwość estetyczną dziecka, jego indywidualne zdolności twórcze, pogłębiają jego wiedzę na temat twórczości poetów polskich. Ponadto pośrednio przyczyniają się do kształcenia umiejętności nawiązywania kontaktów z uczniami innych szkół. Dzięki nim każdy uczestnik odczuwa przynależność do wspólnego środowiska lokalnego jakim jest gmina.

Dziękujemy, za każde miłe słowo skierowane w naszą stronę. Cieszymy się, że tak chętnie uczestniczycie w naszym konkursie! Do zobaczenia za rok!

Katarzyna Nogieć