Gala w AKtabl

28 listopada w pięknej scenerii Muzeum Armii Krajowej w Krakowie odbyła się uroczysta gala podsumowująca II Powiatowy Konkurs literacko-plastyczny „Ja, mój kraj, moja mała ojczyzna” zorganizowany przez Fundację Sapere et Gaudere i Szkołę Podstawową im. św. Franciszka z Asyżu w Poskwitowie,  przy wsparciu finansowym Powiatu Krakowskiego. Patronat nad przedsięwzięciem objęli: Starosta Powiatu Krakowskiego – Józef Krzyworzeka, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Krakowskiego – Marek Piekara oraz Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie. Parterami konkursu zostali: Powiat Krakowski, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie, Muzeum Armii Krajowej im. Emila Fieldorfa-Nila w Krakowie. W tym roku zmagania konkursowe odbyły się pod hasłem „Cztery pory roku”. Uczestnicy tworzyli swoje prace inspirując się otaczającą  przyrodą. Powstało wiele niezwykłych dzieł literackich opatrzonych własnoręcznymi ilustracjami. Konkursowicze pokazali piękno krajobrazu, tradycje, zwyczaje, ale również dzielili się swoimi wrażeniami, odczuciami estetycznymi i emocjonalnymi. Podczas uroczystości miał miejsce występ  szkolnego chóru Primavera z Poskwitowa prowadzony przez panią Urszulę Kubik. W przygotowaniach chóru swój nieoceniony wkład miał również ks. Dominik Koston. W programie, zaprezentowano piosenki o każdej porze roku oraz fragmenty nagrodzonych prac. Dodatkowo podczas gali odbyła się premiera książki „Ja, mój kraj, moja mała ojczyzna”, w której zamieszczono większość prac laureatów. W sumie 17 utworów z dwóch kategorii wiekowych. Całość publikacji została podzielona ze względu na pory roku. Każdy z naszych laureatów oraz opiekunowie, goście otrzymali tę książkę w prezencie.

W tej edycji konkursu jury zapoznało się z 52 pracami, w których dzieci ze szkół Powiatu Krakowskiego tworzyły teksty literackie, a następnie wykonały do nich własnoręczne rysunki. Konkurs został rozstrzygnięty w dwóch kategoriach wiekowych. Pierwsza to uczniowie klas II-III szkół podstawowych, a druga uczniowie klas IV-VI. Jury w składzie Profesor Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie – Kinga Łapot-Dzierwa; Ewa Stadtmuller – autorka książek dla dzieci; Bronisława Kufel- Włodek – polonistka, dziennikarka; Karina Znamirowska – ilustratorka książek; Anna Rerak – dyrektor Szkoły Podstawowej im. św. Franciszka z Asyżu w Poskwitowie; Monika Janiszewska – nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej w Szkole Podstawowej nr 58 w Krakowie, zebrała się 10 listopada i postanowiła nagrodzić 21 prac, przyznając I,II,III miejsca oraz  wyróżnienia. Dodatkowo jury w tym roku postanowiło przyznać jedną nagrodę specjalną za całokształt, a otrzymał ją chłopiec ukraińskiego pochodzenia – Nazar Kocherha.
Przyznano  również nagrodę uczestniczce, której praca plastyczna została zamieszczona w na okładce publikacji.
Wzorem ubiegłorocznym wyróżniono szkołę, której uczniowie uzyskali najlepsze wyniki w naszym konkursie, w obu kategoriach. Pamiątkową statuetkę otrzymała Szkoła Podstawowa im. T. Kościuszki w Goszycach. Warto tu podkreślić, iż są to również laureaci zeszłorocznej nagrody specjalnej.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom gali  za przybycie, za udział w naszym projekcie. Jesteśmy ogromnie wdzięczni za serdeczne słowa, gratulacje, kierowane do nas. Jest nam niezmiernie miło, że działanie to  spotkało się z życzliwością i cieszy się dużym zainteresowaniem. Warto także zaznaczyć, iż  przedsięwzięcie nie mogło być zrealizowane bez partnerów, sponsorów i  wielu przyjaciół. Specjalne podziękowania kierujemy do osób, które zgodziły się objąć patronat nad naszym konkursem: Staroście Powiatu Krakowskiego – panu Józefowi Krzyworzece, Wiceprzewodniczącemu Rady Powiatu – Markowi Piekarze. Dziękujemy serdecznie za współpracę pani dyrektor Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa-Nila w Krakowie – Joannie Mrowiec. Ogromnie jesteśmy wdzięczni naszemu jury. Podziękowania kierujemy do  sponsorów: Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie, firmy WAWEL S.A., Wydawnictwa WAM, firmy Krak-Marfish. Szczególne podziękowania kierujemy do pana  Michała  Znamirowskiego – dyrektora prowadzącego Szkołę Podstawową w Poskwitowie. Na koniec wielki ukłon w stronę  laureatów, to dzięki Wam czujemy, że takie inicjatywy mają sens.

Jesteśmy ogromnie wdzięczni wszystkim i każdemu z osobna za wkład, poświęcony czas, oddane serce – to jest nasze wspólne dzieło. Zapraszamy do kolejnej wspólnej literackiej podróży po pięknych terenach Powiatu Krakowskiego i mam nadzieję, że spotkamy się również za rok.

Katarzyna Nogieć

Protokół z posiedzenia jury