mPotega spotkanie2016

W środę 21.09.2016r. rodzice uczniów klas IV-VI uczestniczyli w spotkaniu z Panią dr Marią Legutko, która przeprowadziła warsztaty na temat: „Jak wspierać dziecko w pokonywaniu trudności w nauce matematyki” w ramach projektu: ”MATEMATYKA JEST MIARĄ WSZYSTKIEGO”- programu ”mPotęga”- który dofinansowała Fundacja mBanku.

Pani dr M. Legutko w swoim wystąpieniu odwołała się do słów Jeana Piageta oraz R. Fishera. Podkreśliła, że:
„Pozytywne nastawienie, wiara w siebie, że potrafię to zrobić, dodaje energii do wykonania zadania z sukcesem. Negatywne zaś nastawienie do uczenia się matematyki utrudnia uczenie się jej.
Każdy normalny i zdrowy uczeń o przeciętnych zdolnościach może nauczyć się matematyki w szkolnym zakresie, jeśli odwołamy się do jego aktywności, przede wszystkim do samodzielnego działania i wytrwałości w pokonywaniu trudności.”

Zachęcała, by pozwalać dzieciom działać, bawić się i uczestniczyć w normalnym życiu rodzinnym od najmłodszych lat (np. mieć kieszonkowe, robić drobne zakupy). Nic bowiem nie powstaje w umyśle dziecka, jeśli nie poznało tego w działaniu, w wielu mozolnych próbach. Wspierajmy i cieszymy się z drobnych matematycznych postępów dziecka. Zachęcajmy dziecko do podejmowania prób. Bawmy się z dziećmi i rozwiązujmy zadania niespodzianki/zagadki.

Na zakończenie warsztatów Pani dr M. Legutko przedstawiła uczestnikom spotkania kilka zagadek/łamigłówek do wspólnego rozwiązania, co wywołało wiele emocji.

Agnieszka Warat - koordynator projektu